Dnia 27 i 28.05.2018 Natalia i Monika z naszej Fundacji wzięły udział w spotkaniu dla organizacji pozarządowych z różnych krajów Europy należących do European Environmental Bureau, takich jak Zero Waste Europe, Friends of the Earth, Surfriders Foundation, Retorna. Szkolenie odbyło się w Berlinie pt. ,,Jak wdrożyć system kaucyjny (DRS) w świetle nowej legislacji UE?’’. Nowe strategie, inicjatywy i legislacje ze strony Unii Europejskiej, takie jak Gospodarka o Obiegu Zamkniętym (CEP z grudnia 2015), zmieniona dyrektywa dot. odpadów (z grudnia 2017), strategia dot. tworzyw sztucznych (styczeń 2018), a także dyrektywa dot. jednorazowych opakowań (SUP, grudzień 2018) doprowadzą do konieczności wprowadzenia przez członków Unii Europejskiej nowych modelów systemów depozytowych w ciągu najbliższych lat. Zwłaszcza dyrektywa SUP ustanawia target selektywnej zbiórki butelek plastikowych na poziomie 90% do roku 2029 (77% do 2025). Warto zaznaczyć, że systemy depozytowe nie są obligatoryjne, ale bez nich tak wysoko postawione cele recyklingu nie będą możliwe do realizacji.
Organizacja Deutsche Umwelthilfe we współpracy ze Stowarzyszeniem Konsumenta w Niemczech poprowadziła kampanię pro-depozytową dla opakowań na napoje w celu zwiększenia wykorzystania opakowań wielokrotnych, a także zwiększenia niskich współczynników recyklingu. System depozytowy w Niemczech zaczął funkcjonować w 2003 roku spotykając się początkowo z poważnym sprzeciwem ze strony handlu i przemysłu. Ale dzięki jego wdrożeniu, pojemniki wielokrotnego użytku mają znaczny udział w całkowitym zużyciu opakowań do napojów (43%). W miejscach publicznych w niemieckich miastach zakończyło się zaśmiecanie butelkami po napojach, co przyczyniło się do osiągnięcia wskaźnika recyklingu z butelek po napojach na poziomie 98%. Wzorując się na przykładzie Niemiec i innych państw z funkcjonującym DRS (Szwecja, Belgia, Dania, Holandia) europejska społeczność NGOs powinna być zatem przygotowana do napędzania działania wprowadzania i rozbudowania systemu depozytowego (nie tylko na butelki po napojach), między innymi w Polsce.
Teraz jest czas, aby rozszerzyć ten system na poziom europejski, łącząc energie, dzieląc się inicjatywami i ucząc się najlepszych dostępnych rozwiązań i praktyk. Spotkanie w Berlinie miało na celu podzielenie się wiedzą i zdobyciem informacji jak możemy skutecznie pracować wspólnie z innymi organizacjami europejskimi o różnych rządach i przemyśle nad wprowadzeniem tych systemów w większej liczbie krajów (w świetle nowych polityk UE) i ograniczyć straty materiałów, które trafiają do naszych krajów i mórz.
W pierwszy dzień wizyty w Berlinie wzięliśmy udział w wycieczce plenerowej – najpierw mieliśmy okazję zobaczyć, jak butelki są zbierane w systemach zautomatyzowanych w supermarketach, a także zbiórki manualne w mniejszych sklepach i na stacjach benzynowych. Następnie pojechaliśmy autokarem 80km na południe od Berlina do tzw ,,counting center’’ – centrum liczące, gdzie mogliśmy zobaczyć jak butelki pochodzące z manualnych zbiórek są obsługiwane i przygotowywane do przekazywania dalej do recyklera.
Następny dzień spędziliśmy w biurze siedziby Deutsche Umwelthilfe biorąc udział w dyskusjach, warsztatach i prezentacjach w celu procesu uczenia grupowego i wymiany wiedzy i doświadczeń. Zwieńczeniem tego wyjazdu było wspólne napisanie zarysu manifestu kierowanego do władz i dużych koncernów w celu uświadomienia jak ważne jest wprowadzenia systemu DRS.
Wyjazd umożliwił nam poszerzenie wiedzy w dziedzinie kaucyjnego systemu i możliwość zaangażowanie się w temat w najbliższej przyszłości, a także nawiązanie ciekawych kontaktów.