Czy polskie samorządy zapewniają należyty dostęp do informacji związanych ze środowiskiem naturalnym w ich obrębie potencjalnemu zainteresowanemu?

W świetle powołania nowej Komisji Europejskiej, jej nowego potencjału i nadziei na zmiany w świetle przeciwdziałania zmianom klimatu oraz ustanowienia nowego Zielonego Ładu dla Europy – podkreślamy istotę i wagę dostępności informacji o środowisku, która jest jednym z praw obywatelskich, zgodnie z treścią i wytycznymi Konwencji z Aarhus.

Bardzo często obywatele Unii Europejskiej, w wielu jej regionach, nie mają łatwego (w tym- darmowego) dostępu do informacji nt. środowiska – m.in. wpływu jakie wywierają na nie wielkie koncerny. Ta przejrzystość wynika z w/w konwencji określającej zobowiązania państw wobec swoich własnych obywateli regulując uprawnienia proceduralne w zakresie udostępniania informacji, udziału w procesach decyzyjnych i dostępu do sprawiedliwości. Ustalenia konwencji wciąż są pomijane, a koszty dostępu do informacji środowiskowej nadal wysokie mimo, że powinny być utrzymywane na niezbędnym minimum (jeśli nie w ogóle wyeliminowane).

Tym samym apelujemy do zapoznania się raportem wystosowanym przez największą europejską sieć ekologicznych organizacji obywatelskich European Environmental Bureau – EEB.

Prawa obywateli powinny być powszechnie obowiązujące, egzekwowalne i faktycznie umożliwiające dostęp do informacji o środowisku.

Zachęcamy do przeczytania raportu, który znajduje się tutaj, oraz do obejrzenia związanego z tematem krótkiego, około minutowego filmu.
Ponadto jeśli w waszych samorządach dostęp do informacji jest z jakiegoś powodu utrudniony zarówno jeśli chodzi o bierne (gdy ktoś żąda dostępu do informacji bez konieczności podania przyczyny), jak i czynne udostępnianie informacji (obowiązki odnoszące się do gromadzenia, uaktualniania, opracowywania i udostępniania różnego rodzaju informacji) – tym bardziej warto zapoznać się z rozporządzeniem jak i dopilnować spełnienia jego warunków i tym samym aktualizacji proceduralnych.

W razie wątpliwości – zapraszamy do kontaktu z naszą Fundacją, która współpracuje z i jest częścią europejskiej sieci organizacji pozarządowych (EEB).

Zespół Fundacji Pro-Terra

22 stycznia 2020


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /clients/proterra/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /clients/proterra/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/clients/proter...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /clients/proterra/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35