Działaj lokalnie, myśl globalnie!

Co miesiąc wraz z Dominikiem Dobrowolskim, organizatorem i inicjatorem polskiej akcji Odyseja Bałtycka, wolontariusze mogą sprzątać nadbałtyckie plaże, żeby pomóc lokalnie chronić środowisko!

Tym razem spotkaliśmy się na kolejnym, szóstym już, etapie Akcji, na odcinku: Łeba – Władysławowo (ok. 60km), który odbył się w połowie czerwca (13-14/06).

W przeddzień marszu, tj. 12/06 odbył się, powiązany z akcją, Webinar: „Łebinar z Łeby” – internetowe spotkanie z uczestnikami marszu, a także ekspertami współpracującymi z Bałtycką Odyseją.

Z przygotowań i nagrywania webinaru: Łebinar z Łeby, czyli o śmieciach i motywacji do działania lokalnie! 🙂

Webinar do obejrzenia tutaj:

Dnia 13/06 na Skwerze Rybaka w Łebie zainaugurowano pierwszą w historii Polski wystawę „najciekawszych” śmieciowych „skarbów Bałtyku”. Ta plenerowa wystawa prezentowana będzie do końca lata także w kilkunastu innych miejscach, m.in. w Helu, Sopocie, Międzyzdrojach i Świnoujściu.
O artystyczno-ekologicznej wystawie tutaj.

W trakcie tego etapu pozbieraliśmy śmieci, spotkaliśmy monitorowaną przez organizację WWF fokę w czasie linienia i miejmy nadzieję zainteresowaliśmy problemem zaśmiecenia plaż kolejne osoby.

Producenci powinni brać odpowiedzialność za cały cykl życia produktu który wytwarzają! Oto co znajduje się najczęściej na plażach – cenny surowiec, który mógłby być zawrócony i wykorzystany ponownie. Gospodarka liniowa to przeżytek, gospodarka cyrkularna może być odpowiedzią na rosnące problemy świata.

O akcji: Akcja Bałtycka Odyseja jest społeczna i dobrowolna. 500-kilometrowa trasa ze Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej podzielona jest na dziesięć etapów. Co miesiąc w wybrany weekend (sobota i niedziela, z odpoczynkiem w jednym z hotelików) uczestnicy przechodzą, kontrolują i sprzątają około 50 kilometrów plaży. W październiku odbędzie się wielki finał, podczas którego zostanie podsumowana wyprawa. Powstanie również raport dotyczący stanu zaśmiecenia, a także wystawa, która wraz z filmem będzie prezentowana w całej Polsce.

Dbajmy o Bałtyk, bo stajemy się świadkami jego śmierci – śmierci, której wciąż możemy zapobiec!

Kolejne etapy:

18-19.07 Władysławowo-Hel
22-23.08 Hel-Puck
12-13.09 Puck-Gdańsk
10-11.10 Gdańsk-Piaski

Współorganizatorami Bałtyckiej Odysei są: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski (inicjator), bank Credit Agricole i EFL.
Patronami akcji są: Fundacja Pro-Terra, promująca ją bezpośrednio oraz online, Woliński Park Narodowy, czy nadmorskie gminy w tym: Urząd Morski w Szczecinie, Gmina Łeba, Gmina Ustka, Gmina Mielno, Gmina Dziwnów, Gmina Rewal oraz czasopisma „Energia i Recykling” i „Przegląd Komunalny”; serwisy: portalkomunalny.pl, ngo.pl i PoPiasku.pl.

Zapraszamy wszystkich do udziału!

Absolwentka kierunku Kształtowanie Środowiska Przyrodniczego na poznańskim UAM,  podążająca za swoimi pasjami, sukcesywnie realizując marzenia. Od zakończenia studiów coraz bardziej oddana filozofii godnego, świadomego życia, dbałości o środowisko naturalne, walce z marnotrawstwem zarówno żywności, czasu jak i energii. 

# # # # #

16 czerwca 2020


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /clients/proterra/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /clients/proterra/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/clients/proter...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /clients/proterra/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35