Działaj lokalnie, myśl globalnie!
Co miesiąc wraz z Dominikiem Dobrowolskim, organizatorem i inicjatorem polskiej akcji Odyseja Bałtycka, wolontariusze mogą sprzątać nadbałtyckie plaże, żeby pomóc lokalnie chronić środowisko!
Tym razem spotkaliśmy się na kolejnym, szóstym już, etapie Akcji, na odcinku: Łeba – Władysławowo (ok. 60km), który odbył się w połowie czerwca (13-14/06).
W przeddzień marszu, tj. 12/06 odbył się, powiązany z akcją, Webinar: „Łebinar z Łeby” – internetowe spotkanie z uczestnikami marszu, a także ekspertami współpracującymi z Bałtycką Odyseją.

Webinar do obejrzenia tutaj:
Dnia 13/06 na Skwerze Rybaka w Łebie zainaugurowano pierwszą w historii Polski wystawę „najciekawszych” śmieciowych „skarbów Bałtyku”. Ta plenerowa wystawa prezentowana będzie do końca lata także w kilkunastu innych miejscach, m.in. w Helu, Sopocie, Międzyzdrojach i Świnoujściu.
O artystyczno-ekologicznej wystawie tutaj.
W trakcie tego etapu pozbieraliśmy śmieci, spotkaliśmy monitorowaną przez organizację WWF fokę w czasie linienia i miejmy nadzieję zainteresowaliśmy problemem zaśmiecenia plaż kolejne osoby.
-
-
-
Wolontariusze z WWF Polska -
Kawałki sieci rybackich można znaleźć wzdłuż calego wybrzeża -
-
Zachowaj dystans! Nie zakłócaj spokoju. -
Samiec foki w okresie linienia. Zmiana futra jest dla fok bardzo wyczerpująca, jednak jest to naturalny proces odbywający się raz do roku. Trwa on 2 tygodnie w którym to okresie foki nie jedzą, załatwiają potrzeby tam gdzie leżą, przez co bardzo marnieją. Jednak nic im nie jest, nie są chore ani umierające – potrzebują jedynie spokoju i odpoczynku! Najlepiej zachować dystans ok.30m i nie stresować zwierzęcia bez potrzeby. -
-
-
-
Sieci rybackie to stałe „znalezisko” na naszych plażach. Stanowią one zagrożenie dla życia morskiego gdy dryfują w wodzie, natomiast na brzegu leżą i przez działanie piasku, soli, słońca i wiatru rozwarstwiają się na drobinki mikroplastiku z którego są zrobione (najczęściej z przędzy poliamidowej). Poliamid to b.trwałe, twarde i trudno topliwe tworzywo sztuczne – jego miejsce zdecydowane nie powinno być na plażach! -
Ekipa która dołączyła się na krótkim odcinku dnia 1. 💪 -
Goja – dzielny pomocnik -
-
-
Turysto, nie śmieć! Poczuj się współgospodarzem lasu 🌲🌳🦔🙌

O akcji: Akcja Bałtycka Odyseja jest społeczna i dobrowolna. 500-kilometrowa trasa ze Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej podzielona jest na dziesięć etapów. Co miesiąc w wybrany weekend (sobota i niedziela, z odpoczynkiem w jednym z hotelików) uczestnicy przechodzą, kontrolują i sprzątają około 50 kilometrów plaży. W październiku odbędzie się wielki finał, podczas którego zostanie podsumowana wyprawa. Powstanie również raport dotyczący stanu zaśmiecenia, a także wystawa, która wraz z filmem będzie prezentowana w całej Polsce.
Dbajmy o Bałtyk, bo stajemy się świadkami jego śmierci – śmierci, której wciąż możemy zapobiec!
Kolejne etapy:
18-19.07 Władysławowo-Hel
22-23.08 Hel-Puck
12-13.09 Puck-Gdańsk
10-11.10 Gdańsk-Piaski
Współorganizatorami Bałtyckiej Odysei są: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski (inicjator), bank Credit Agricole i EFL.
Patronami akcji są: Fundacja Pro-Terra, promująca ją bezpośrednio oraz online, Woliński Park Narodowy, czy nadmorskie gminy w tym: Urząd Morski w Szczecinie, Gmina Łeba, Gmina Ustka, Gmina Mielno, Gmina Dziwnów, Gmina Rewal oraz czasopisma „Energia i Recykling” i „Przegląd Komunalny”; serwisy: portalkomunalny.pl, ngo.pl i PoPiasku.pl.
Zapraszamy wszystkich do udziału!
Absolwentka kierunku Kształtowanie Środowiska Przyrodniczego na poznańskim UAM, podążająca za swoimi pasjami, sukcesywnie realizując marzenia. Od zakończenia studiów coraz bardziej oddana filozofii godnego, świadomego życia, dbałości o środowisko naturalne, walce z marnotrawstwem zarówno żywności, czasu jak i energii.