We wtorek 19 maja 2020 r. wolontariusze oraz pracownicy Fundacji Pro Terra mieli możliwość na własne oczy zobaczyć jedną z najnowocześniejszych instalacji w dziedzinie fermentacji, zlokalizowaną na terenie Rolniczo-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego w Przybrodzie (woj. wielkopolskie, powiat poznański).

Biogazownia pracuje w technologii DynamicBiogas® oraz ma moc elektryczną 500 kW. Technologia ta wykorzystuje bowiem nowoczesne, opatentowane rozwiązania w bardzo wysokim stopniu podnoszących dynamikę procesu i maksymalizujących uzysk biogazu o podwyższonej zawartości metanu.

Ciekawym i bardzo innowacyjnym rozwiązaniem wykorzystywanym w instalacjach biogazowych w technologi DB® m.in. tej w Przybrodzie, to mobilność. Instalacja jest dowożona na miejsce przeznaczenia w kontenerach, a czas jej budowy, w zależności od wielkości nie przekracza 3-6 miesięcy. Rozruch – z racji stalowej konstrukcji zbiorników, odpornej na szybkie nagrzewanie – jest także znacznie szybszy niż w typowych biogazowniach betonowych. Instalacja ta jest także (poza wylewkami betonowymi pod fermentorami) całkowicie demontowalna, więc w razie wystąpienia nieprzewidzianych dla inwestora sytuacji może być sprzedana i przeniesiona na inną lokalizację.

Cały proces technologiczny w Biogazowni Przybroda jest nadzorowany przez pracowników Pracowni Ekotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Pracownia Ekotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jest największym laboratorium biogazowym w Polsce (ponad 250 różnego rodzaju fermentorów do badań procesów fermentacji i wydajności biogazowej substratów) i jednym z największych tego typu jednostek w Europie. W Pracowni istnieje aktualnie jedna z największych w świecie baz danych wydajności biogazowej substratów (przebadanych wg niemieckiej normy DIN 38414/S8 oraz VDI 4630). Do chwili obecnej przebadano blisko 2500 różnego rodzaju substratów.

Strona internetowa: http://pl.dynamicbiogas.com/

Studentka 1 roku Zarządzania kreatywnego na Collegium da Vinci w Poznaniu oraz Office Manager w firmie zajmującej się doradztwem środowiskowym. Wspiera Fundację Pro Terra przy obsłudze strony internetowej, prowadzeniu social mediów, ale również wszelkiego rodzaju akcjach i projektach organizowanych przez fundację. Interesuje się psychologią, społeczną odpowiedzialnością przedsiębiorstw (CSR – Corporate Social Responsibility) oraz ekologią. Jest najmłodszym członkiem zespołu Fundacji.

#

21 maja 2020


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /clients/proterra/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /clients/proterra/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/clients/proter...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /clients/proterra/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35