Jako Fundacja działająca na rzecz lokalnego środowiska naturalnego i społeczności zabieramy głos w różnych postępowaniach. Petycje, występowanie jako strona w działaniach przywracania ładu środowiskowego w przestrzeni miejskiej czy akcje sprzątania i propagowania świadomej konsumpcji.

W tym przypadku przyłączyliśmy się jako niezależna strona w konflikcie pomiędzy mieszkańcami okolic ulicy Dobromiły na poznańskim Antoninku, a inwestorem, właścicielem terenu przy tej ulicy. Po raz kolejny wystąpił on o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) tak by móc wybudować domy mieszkalne w cennej przyrodniczo Dolinie Szklarki.
Wiązałoby się to nie tylko ze zmianą planów warunków zabudowy i co za tym idzie antropogenicznym przekształceniem tego terenu, ale także odebraniem mieszkańcom częsci tzw. wschodniego klina zieleni otwartej miasta Poznań. W myśl dotychczasowych ustaleń planu teren doliny Szklarki ma zostać objęty całkowitym zakazem zabudowy mieszkaniowej, w związku z czym próby budowy budynków mieszkalnych absolutnie się w te plany nie wpisują. W związku z tym w 2018r. wybuchł tam konflikt związany z planowaną zabudową południowej części ul. Dobromiły, i to nie bezzasadnie!

Wschodni klin zieleni pełni funkcje rekreacyjne – będąc miejscem wypoczynku mieszkańców miasta, a także pośrednio edukacyjne, bo odbywają się tu spacery przyrodnicze dające możliwość dzieciom i dorosłym poznawanie walorów tej zielonej ostoi naszego miasta.

Postanowiliśmy tym samym zabrać głos i wystąpić ze zdecydowanym apelem do Rady Miasta Poznania, by uchylona została zmiana uchwały, która pozwoliłaby na realizowanie działań deweloperskich na tym obszarze!

To było w kwietniu. Po kilku miesiącach otrzymaliśmy telefon. Przyszedł też list. Okazało się, że dzięki naszej „interwencji”, głosowi organizacji pozarządowej, zatrzymano plany zmiany warunków zabudowy, pozostając przy pierwotnych zakładających pozostawienie naturalnej zieleni w całej dolinie! Radości, nie tylko naszej, nie było końca, bo to ogromny sukces – uratowaliśmy w końcu, wspólnie z mieszkańcami zaangażowanymi w temat już od przynajmniej roku, teren przed wylesieniem, wykarczowaniem i przekształceniem w kolejny betonowy plac budowy 🙂

Petycja została napisana przy współpracy z lokalnym liderem, panią Joanną Ciechanowską-Barnuś, prowadzącą ciekawego bloga senioralnego:

Petycja Fundacji Pro-Terra

W odzewie na petycję otrzymaliśmy kopię uchwały:

Rozpoznanie petycji
Uchwała
Uzasadnienie uchwały

Wraz ze wszystkimi, którzy walczyli o zachowanie walorów przyrodnicznych niezmienionych przez plany zabudowy doliny Szklarki przy u.Dobromiły, cieszymy się z decyzji Miasta Poznania. Daje nam to zdecydowanie nadzieję, że głos mieszkańców jest ważny i warto mówić głośno o potrzebach wynikających z obcowania z przyrodą, zwłaszcza w tak szybko zmieniającym się środowisku miejskim.
Zmiany w środowisku są często nieodwracalne dlatego dbajmy by było ich jak najmniej, albo by były zgodne ze zrównoważonym rozwojem przestrzeni wokół nas. A przede wszystkim dbajmy by indywidualne interesy nie stawały ponad dobrem ogółu, czyli jak w tym wypadku: mieszkańców naszego miasta.

# # # # # #

29 września 2019

Dodaj komentarz


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /clients/proterra/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /clients/proterra/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/clients/proter...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /clients/proterra/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35