W dniach 12-13 września odbyła się kolejna edycja Akcji Bałtycka Odyseja (BO9), która z jednej strony ma pokazywać, ile odpadów ląduje na polskich plażach, z drugiej zachęcać mieszkańców do ograniczania ich wytwarzania.

Drugiego dnia przeprowadzony został mini audyt, który objął 17 km odcinek pomiędzy Mariną Gdynia a Gdańskiem-Brzeźno.

Spacer brzegiem morza i jednoczesna zbiórka śmieci leżących w piasku dały obraz tego jakie rodzaje odpadów najczęściej można na polskich plażach znaleźć.
Prowadząc brandaudit ( „inwentaryzację śmieciową” ) – przeanalizowałam i podsumowałam jej wyniki.

Zobaczcie co najczęściej znajdowaliśmy na plaży:

Największą grupę stanowiły tworzywa sztuczne w postaci opakowań żywnościowych, artykułów domowego użytku, higieny osobistej, folii i materiałów pochodzących z rybołówstwa. Ilościowo najwięcej zebrano:
– niedopałków po papierosach leżących w piasku (ponad 1500 sztuk!),
– 51 plastikowych zakrętek,
– 52 kawałki styropianu i
– 17 słomek.
Wśród opakowań szklanych były to przede wszystkim butelki po piwie i tzw. “małpki” (małe butelki po alkoholach wysokoprocentowych).
Sporo było także odpadów metalowych jak kapsle, a także puszek po piwie oraz napojach energetycznych.

Poniżej zestawienie brandów jakie udało się zidentyfikować:

Butelki szklane/metalowe i kapsle metalowe:
Finlandia, Soplica, BOLS, Lubelska, BLACK, Argus (sieci LIDL), Tyskie, Kozel, Heineken, Okocim, Desperados, Żubr, EB,  Carlsberg, Captain Jack, Perła, Żywiec, Tatra, Lech, Corona, Kasztelan, Książęce, Johannes, Browar Grodzisk, Radler Warka, Okocim, Browar Dojlidy, Somersby, Mirosławski, Harnaś, Łomża, Cubanista, Neptun, Tymbark.

Butelki plastikowe i zakrętki
Ustronianka, Cisowianka, Żywiec Zdrój oraz 7UP, Coca-Cola, Polaris Biedronka, Coca Cola, Cola (Hoop Polska Sp.z o.o.)

Opakowania po produktach żywnościowych
Ciastka Oreo, niezidentyfikowany Biedronkowy produkt; opakowanie po puszkach piwa Tatra i Carlsberg; niezidentyfikowany produkt firmy Rossmann; batoniki: KitKat, 3BIT, Mars, PowerBar.com, Power Bar i Activlab Run & Bike; paluszki Lajkonik; saszetka Nescafe; czekolada Milka; gumy Orbit; chleb Baltonowski; opak.po chipsach Top(Biedronka)

Artykuły tytoniowe (niedopałki, opakowania): 
Marlboro, Camel, Rothmans, L&M, Winston, Chesterfield, Davidoff, West, Mascotte, Golden King, Pall Mall; buteleczki po płynach do e-papierosów: Vaper One, Trendy.

Fotorelacja z odysejowego brandauditu:

Ewidentnym jest, że aktualnie istniejący system ROP tj. rozszerzonej odpowiedzialności producenta realnie nie działa, chociaż formalnie istnieje. Opłaty są za niskie by producenci brali na poważnie zagrożenie i reperkusje, które pociąga za sobą sprzedaż produktów w opakowaniach nieprzyjaznych środowisku. Albo w ogóle w jakichkolwiek, ponieważ na plaży jak się przekonaliśmy można znaleźć całą gamę opakowań zarówno jedno- jak i wielorazowych, które mogłyby wrócić do systemu jako pełnowartościowe surowce wtórne. Na ten jednak moment nie ma nic bardziej naglącego niż wprowadzenie sensownego systemu ROP. Takiego, który będzie nie tylko nakładał formalny obowiązek zbiórki i odzysku na producentów, ale także finansowo adekwatnego do spustoszenia jakie te produkty/opakowania dokonują w środowisku.

Co więcej, efektywne rozwiązania istnieją, a jednym z nich jest wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce. Na nasz kraj, jak w całej Europie, zostały narzucone zobowiązania osiągnięcia poziomów recyklingu, za których niedopełnienie grożą ogromne kary. Systemy kaucyjne i depozytowe, działają z powodzeniem w innych europejskich krajach, zawracając do obiegu ogrom surowców.
To podstawa gospodarki cyrkularnej i wspólnego dobra do którego wszyscy powinniśmy dążyć!

Natalia

Więcej o systemie kaucyjnym znajdziecie tutaj.

Absolwentka kierunku Kształtowanie Środowiska Przyrodniczego na poznańskim UAM,  podążająca za swoimi pasjami, sukcesywnie realizując marzenia. Od zakończenia studiów coraz bardziej oddana filozofii godnego, świadomego życia, dbałości o środowisko naturalne, walce z marnotrawstwem zarówno żywności, czasu jak i energii. 

18 września 2020


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /clients/proterra/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /clients/proterra/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/clients/proter...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /clients/proterra/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35