10 września, miałyśmy okazję spędzić dzień w swarzędzkim oddziale Steny Recycling – w instalacji gdzie prowadzone są operacje odzyskiwania surowców wtórnych. Przetwarza się tam odpady są na nowe surowce. Było to niezwykle interesujące spotkanie, podczas którego pokazano nam jak działa tego typu instalacja, co dzieje się z odpadami metalowymi czy jak wtórnie segreguje się papier, który później jest balotowany i przygotowywany w ten sposób do recyklingu.

Poznałyśmy w ten sposób nie tylko tajniki praktycznego recyklingu czy innowacyjne rozwiązania zwiększające wartość w całym jego łańcuchu, ale i nowe pojęcia. Kraftliner, to najmocniejszy karton charakteryzujący się długimi włóknami, dzięki którym jego wiązania wewnątrz strukturowe są niezwykle mocne, przez co też nie każda instalacja recyklingu papieru może sobie z nimi poradzić. Jednocześnie, taki karton a właściwie same te włókna będą mogły podlegać recyklingowi wiele razy.

Wiedzieliście że papier można poddać recyklingowy aż 6-7 razy? Metal czy szkło, znacznie więcej, w zależności od ich rodzaju.

Recykling nie jest rozwiązaniem na bolączki gospodarki odpadami ani współczesnego świata, co nie zmienia faktu że to co zostało wytworzone powinno być zaprojektowane tak by mogło wrócić ponownie do obiegu. Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) to, w aktualnych realiach jedyna perspektywa poprawy stanu zarówno naszej planety jak i gospodarki. Tym samym, ważne jest by odpadów produkować jak najmniej a jeśli są one nieuniknione (a wiemy że tak jest) by zagospodarowywać je ponownie i zawrócić do obiegu!

Stena Recykling Swarzędz

Za pokazanie nam tego procesu serdecznie dziękujemy Stenie i jej pracownikom.

# # # # # #

16 września 2019


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /clients/proterra/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /clients/proterra/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/clients/proter...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /clients/proterra/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35